Historie: 

V nelehké době roku 1949 byl místními kunčinskými obyvateli založen oddíl kopané (TJ Sokol Kunčina).

Nebyly sice zkušenosti ani praxe, ale byla odvaha, elán, odhodlání, chuť a velké fandovství, takže i nedostatky, které se v průběhu času vyskytly, byly překonány a fotbal v Kunčině se ubíral správným směrem a hleděl do budoucnosti, která nebyla neúspěšná.

Po překonání počátečních obtíží se brzy dostavily úspěchy v kopané, ledním hokeji, boxu, šachu, sportovním parašutismu, kuželkách, košíkové, dívčí kopané a základní tělesné výchově. V některých sportech se členové umístili na předních místech v rámci republiky. Úkolem meších organizací je vychovávat dobré fotbalisty a těm nejlepším umožnit hrát ve vyšších soutěžích.

Do dnešní doby jich z kunčinské líhně odešla celá řada do větších klubů, dva z nich dokonce hrávali nejvyšší československou i českou soutěž, a to pánové Miloš Kudyn a Libor Soldán. Libor Soldán získal "zlatou kopačku" za gól roku 1990. Z toho je zřejmé, že i u nás dokázali vyrůst dobří hráči - je zapotřebí jim dát příležitost.

Jsme jedna z mála vesnických organizací v okrese Svitavy, která má kompletní zastoupení ve všech soutěžích, máme žákovské mužstvo, dorost i muže. Kdo zná dnešní poměry, jistě uzná, že za vším stojí mravenčí práce několika nadšenců. Máme co dělat, abychom všechny oddíly zabezpečili tak, aby své soutěže mohli zdárně absolvovat. Věříme, že se nám to za pomoci našich sponzorů i Obecního úřadu v Kunčině podaří.

V současné době je náš oddíl ve vynikající kondici, v roce 2011 se podařilo našemu Áčku postoupit do krajské soutěže, a to v sezóně, kdy neodehráli ani jeden zápas na domácím stadionu. V roce 2012 bylo založeno B-mužstvo, které momentálně bojuje o postup do III. třídy Svitavska. Dorostenci od roku 2012 hrají krajskou soutěž a sbírají cenné zkušenosti. V roce 2012 byla založena fotbalová školička, od které s slibujeme přísun nové vlny odchovanců a budoucí talenty kunčinského fotbalu.